1.  CAYMA HAKKI NEDİR?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ("Kanun") gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.

Cayma hakkının kullanılabilmesi için ürünün zarar görmemiş olması ve söz konusu ürünün 3. madde de belirtilen 'cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler' kapsamında olmaması gerekir.

 

2.  CAYMA HAKKINIZI NASIL KULLANABİLİRSİNİZ?

Teslimat tarihiden itibaren 14 gün içerisinde ürünü iade etmek istediğinizi site üzerinden 'Hesabım-İade Taleplerim' bölümünden müşteri hizmetlerine bildirmeniz gereklidir.

Müşteri hizmetleri ürünü anlaşmalı kargo şirketleri ile 3 gün içerisinde faturanın arka kısmındaki iade bölümünü doldurarak faturanın aslı ile birlikte tarafımıza göndermeniz konusunda sizi yönlendirecektir. Gönderdiğiniz iade kargoya ilişkin kargo takip bilgilerini 'Hesabım-İade Taleplerim' bölümünden girmeniz gerekmektedir. 3 takvim günü içinde iade kargo bilgisi girmeyen Alıcıya müşteri hizmetleri tarafından uyarılır ve 2 takvim günü ek süre verilir. Kargolanmayan ve iade kargo bilgisi verilmeyen iadeler bu sürenin sonunda kabul edilmez.

Anlaşmalı kargo firmalarımızla ürünü kargo ücreti ödemeden gönderebilirsiniz. Anlaşmalı kargo firmaları dışında göndereceğiniz kargolar kabul edilmeyecektir. Anlaşmalı kargolarımızın şubelerinin bulunmadığı mobil bölgelerde müşteri hizmetlerinin yönlendirmesi farklı kargo şirketleri ile kargo ücreti ödemeden gönderebilirsiniz.

 


3. ÜRÜNE ZARAR GELMESİ DURUMUNDA CAYMA HAKKI KULLANILABİLİR Mİ?

Ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararınızı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. 4.  CAYMA HAKKININ GEÇERLİ OLMADIĞI DURUMLAR

ALICI, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nin 15.Maddesi çerçevesinde aşağıdaki ürünler kapsamında cayma hakkını kullanamaz.

·        Cam radyatörler gibi siparişe göre özel üretilen ürünler.

.        Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve SATICI veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin ürünler.

·         ALICI'nın istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin ürünler.

·         Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin ürünler. ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin ürünler.

·         Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

·         Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin ürünler.

·         Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin ürünler.

·         Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin ürünler.

·         Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya ALICI'ya anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin ürünler.

·         Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, ALICI'nın onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin ürünler.